
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.08 mm |
| Width | 2.075 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 580 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 550 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 740 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 740 W |
| Max Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Current | 65 µA |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Reference Voltage | 400 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 513
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18902
Ext.Price$0.18902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18902 | $0.18902 |
| 10 | $0.16700 | $1.67000 |
| 50 | $0.14755 | $7.37750 |
| 100 | $0.12667 | $12.66700 |
| 500 | $0.10874 | $54.37000 |
| 1000 | $0.10415 | $104.15000 |
| 3000 | $0.09976 | $299.28000 |
| 5000 | $0.09369 | $468.45000 |
